...Witamy w FireFrog Media...

Moda powraca odświeżona, zmieniona, ale fundamenty są te same. Solidne, mocne i klasyczne.
Niezmiennie fascynuje i zadziwia czas piór, boa, spinek i opasek we włosach, długie sznury pereł.  Do tego bardzo kobiece, jedwabne suknie, tiule, koronki, dekolty i prześwity.

Kreacje lat 20 stych są wciąż inspiracją dla kolejnych pokoleń projektantów, stawiających na wysmakowanie estetyczne, zmysłowość i  seksapil. To czas odrzucenia gorsetów i mody na dużo wygodniejsze staniki, co miało związek z projektowaniem Paula Poireta sukni w stylu empire. Był to dopiero pierwszy krok na drodze do większej swobody w ubiorze pań, ale jakże istotny, kiedy w końcu można swobodnie się poruszać w sukniach nie krępujących ruchów. Wciąż nosi się sukienki, ale znacznie swobodniejsze. Zmiana mentalności w zakresie ubioru kobiecego oraz długości włosów (zaczyna się moda na krótkie fryzury damskie) skutkuje między innymi tym, że kobiety zaczynają uprawiać sport.  Niemałe zamieszanie wywołują spodnie, które zaczynają nosić panie. Zmiany w modzie powodują wyzwolenie nowego sposobu myślenia, który doprowadza do początków praw wyborczych dla kobiet i ruchu sufrażystek. Panię idą za ciosem, projektanci także - damskie garnitury, coraz krótsze fryzury, sukienki bez wcięcia w talii, ale z obniżonym stanem. Szokujące jest z początku palenie przez panie papierosów, ale jak rewolucja to na całego. Ikoną mody i najbardziej pożądanym wzorem nowej kobiety lat 20stych jest bezsprzecznie Coco Chanel, której wizje i kolekcje inspirują do dziś.
Modernizm lat 20stych to między innymi odrzucenie wielu ozdób w ubiorze, popularność małej czarnej, jednocześnie imprezy w klubach jazzowych, gdzie niemal obowiązkowe były sukienki z frędzlami. Pojawiają się nowe trendy ze wschodu jak spodnie haremki, orientalne motywy, jedwabne szlafroki jako strój dzienny. Moda na mocny makijaż, z wyraźnie zaznaczonymi oczami i ustami oraz obowiązkowy bob na głowie razem z uwielbieniem dla tańca to znaki szczególne tamtych lat.
Imprezy taneczne w rytmie charlestona, black bottom lub shimmy, koniecznie bywanie w modnych klubach jazzowych, więc tancerki i styl tancerek są bardzo modne. W Tamtym czasie prym wiedzie Josephine Baker, jednocześnie aktorka, tancerka i piosenkarka szokująca skąpymi kreacjami. Nadchodzi też kres tańca klasycznego i początek tańca nowoczesnego, wyzwolonego, pełnego ekspresji w miejsce wystudiowanych póz.
II Wojna Światowa wstrzymała nieco postęp w modzie, świat zajęty był próbami przetrwania i moda została "zawieszona". Jednak w epoce ja poprzedzającą, w epoce międzywojennej najbardziej znanymi projektantami byli Coco Chanel, Paul Poiret, Jean Patou, Jeanne Lanvin i Madeleine Vionnet, to oni kreowali trendy i wskazywali jak odnaleźć się w nowoczesnej rzeczywistości.
Popularność zyskują gwiazdy music-hallu i kina, które stają się kopiowanymi wzorami w dziedzinie ubioru i fryzur. Louise Brooks, Dolly Sisters , Betty Davis, potem Great Garbo i Marlena Dietrich wyznaczają trendy w modzie I makijażu.  W Polsce wielką popularnością cieszy się Pola Negri.
Kabarety, musicale i burleski to sposoby na towarzyskie spędzanie czasu we dwudziestoleciu międzywojennym. Burleska pochodząca ok. 1860 r. ze Stanów Zjednoczonych, w wersji współczesnej zawiera elementy striptizu, forma tego rodzaju show przypomniana została dzięki takiej jej gwieździe jak Dita von Teese. We wrześniu odbył się w warszawie festiwal burleski, gdyż przezywa ona swój wzmożony renesans. Można było wiec podziwiać feerię koronek, pin-upów, seksownych kostiumów scenicznych, kuszącą muzykę i zmysłowy taniec.
Z tamtych szalonych lat 20stych i 30stych wciąż możemy zaczerpnąć wiele inspiracji.  Choćby kabaretki, które wtedy kojarzone były wyłącznie z tancerkami i prostytutkami, choć pod koniec lat 20stych nosiła je również między innymi Marlena Dietrich. Dzisiaj kabaretki w wersji skromnej, o małych oczkach w połączeniu z prostą spódniczka do kolan nie są niczym śmiałym.
Innym nieoczywistym elementem współczesnego stroju są woalki, które niegdyś były atrybutem wyłącznie na uroczystości pogrzebowe lub ślubne (w jasnych kolorach), kojarzone z symbolem niewinności i czystości. Nieco później woalki nosiły damy, które potrzebowały zaznaczyć swoją wyższą pozycję społeczną, w latach 20stych nosiła je sama Coco Chanel. W XXI wieku woalki trafiły do haute couture u niektórych projektantów. Być może ten intrygujący i nieoczywisty dodatek zagości w modzie miejskiej na stałe. Moda zatacza koło, ale czym jeszcze zaskoczy będzie zależało od naszej pomysłowości i odwagi.

Projekt POIG.01.04.00-30-196/12

Tytuł projektu: Zbudowanie prototypu innowacyjnego systemu rekomendacji zgodnych ze stylami użytkowników: FireStyle

Nr umowy: POIG.01.04.00-30-196/12-00

Wartość projektu: 14.949.474,00 zł

Udział Unii Europejskiej: 7.879.581,50 zł

Okres realizacji: 2013.01-2014.10

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki

 

Wyniki badań

  • Zbiory rozmyte

    W przyszłości tu będziemy publikowali wyniki badań związanych z tymi zbiorami.

  • Eksploracja danych

    Filarem badań w projekcie jest rozbudowa algorytmów związanych z eksploracją danych i tu również pojawią się wyniki badań.

  • Funkcja podobieÅ„stwa

    Budowa reguł związanych z istnieniem pojęcia stylu będzie wymagała zbudowania funkcji podobieństwa obiektów i stylów.