Polska rozwija się na wielu polach, w dziedzinie kultury także odczuwa się dopływ gotówki i widać zmiany. Powstają nowoczesne muzea z dotykowymi ekranami i efektami wirtualnymi, wyposażone w symulatory, okulary 3D. Wszystko to po to byśmy mogli poczuć przeszłość wieloma zmysłami, zobaczyć jak intrygujące i atrakcyjne jest zgłębianie własnej historii.
Tak jest również Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, gdzie sam budynek muzeum jest rozcięty przez szczelinę, która ma znaczenie tyleż celowe, co symboliczne - wskazuje na przerwę w 1000 letniej historii społeczności Żydów w Polsce.
Wspaniale prezentuje się także kolekcja przedmiotów związanych z wielkim kompozytorem Fryderykiem Chopinem w multimedialnym muzeum twórcy w warszawskim pałacu Ostrogskich. Jest ono uznane za najnowocześniejsze muzeum biograficzne, gromadzące najliczniejszą ilość chopinianów, a jedna z jego atrakcji polega na możliwości nie tylko obejrzenia wielu zgromadzonych pamiątek, ale też wysłuchania dowolnego utworu kompozytora.
W Krakowie z kolei, zaledwie 8 metrów pod Rynkiem Głównym, znajduje się średniowieczny Kraków. Odkrycia archeologiczne dokonane w tym rejonie pozwoliły zebrać wiele zabytkowych przedmiotów obrazujących w jaki sposób wyglądało życie codzienne w tym mieście przed wiekami.
Nie tylko najmłodsi są zachwyceni Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, w którym można przy pomocy eksperymentów przeprowadzonych osobiście poznać wiele zjawisk fizycznych i chemicznych, sięgać w głąb oceanu i przenieść się na kraniec kosmosu. Wszystko to dzięki założeniu, ze w tym miejscu trzeba samemu dotykać, burzyć, sprawdzać, słuchać i tworzyć. Nie tylko wrażenie są niezapomniane, zostaje praktyczna wiedza dużo bardziej atrakcyjna niż samo czytanie z książek.
Podobne przeznaczenie - czyli nauka przez zabawÄ™ - ma Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Wrażenie udziaÅ‚u w prawdziwym trzÄ™sieniu ziemi, spojrzenie na Å›wiat oczami owada, współzawodnictwo w biegach z lampartem albo podniesienie rÄ™kÄ… prawdziwego samochodu jest tam bardzo realne.Â
Również Poznań ma swoją atrakcję - Brama Poznania to interaktywne muzeum, którego celem jest opowieść o początkach polskiej państwowości. Klimat tego miejsca podkreśla też lokalizacja na Ostrowie Tumskim, nieopodal Katedry, w której pochowani są pierwsi władcy Polski. Wirtualne uczestnictwo w chrzcie Polski umożliwia technika tam zainstalowana.
Unikatową możliwość zajrzenia do wnętrza ziemi daje Kopalnia Soli w Wieliczce, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dla zwiedzających udostępniony jest 3 kilometrowy labirynt korytarzy podziemnych, w których szemrzą nieduże solne jeziora i podziwiać można solne rzeźby. Jest możliwie zwiedzanie trasą turystyczną, trasą pielgrzymkową albo górniczą, poza tym można korzystać z niesamowitej tężni solankowej, w której wspaniałe doznania gwarantowane są nie tylko chorym z problemami w zakresie dróg oddechowych.
Mamy wiele wspaniałych miejsc w Polsce, które nie tylko pomagają poznać historię, ale też uczą i bawią ucząc. Korzystajmy z tego co oferuje nasz własny kraj.