...Witamy w FireFrog Media...

Internetowa rzeczywistość ma już wiele cech tej prawdziwej. Kiedyś problemem były zjawiska związane z przestępczością w sieci, obecnie znacznie łatwiej je rozpoznać i z nimi walczyć. A ci, którzy chcą zgodnie z literą prawa korzystać z dobrodziejstw globalnych zasobów udostępniają wiele rzecz darmowo.

Portale aukcyjne jak BookRage, Creative Commons czy dostęp bezpłatny do publikacji naukowych stają się coraz bardziej popularne. Odpowiedzią na restrykcyjne prawo amerykańskie w zakresie swobodnego dostępu do wiedzy i kultury w związku z szeroką ochroną praw autorskich było powstanie ruchu na rzecz swobody dostępu do wiedzy i do zasobów kultury, w ten sposób zaistniała Creative Commons. Ruch powstał również z myślą o środowisku naukowców, których idee i pomysły przez ograniczenie dostępu do ich publikacji skazani są na egzystencję w warunkach laboratoryjnej izolacji. CC było początkiem procesu otwierania prawa w zakresie ochrony tych zasobów na potrzeby internautów.

Wzrasta liczba entuzjastów tworzenia serwisów gromadzących i udostepniających dzieła literackie z domeny publicznej. Przykładem może być wolnelektury.pl , udostępniający e-booki i audiobooki., w dodatku w formatach właściwych do odtwarzania na urządzeniach mobilnych, tabletach, czytnikach i smartfonach. Takie inicjatywy często wspierają znani twórcy, w tym wypadku Maria Janion czy Jerzy Jastrzębski. W 2014 r. Biblioteka Narodowa otworzyła internautom dostęp do swoich zbiorów pod nazwą polona.pl a znaleźć tam można zbiory biblioteki w formacie cyfrowym, nie tylko książki, ale też rękopisy, ryciny, nuty, fotografie i mapy.

To z portali społecznościowych dowiedzieć się można było o tym, że Metropolitan Muzeum of Art udostępnia zasoby on–line. Idąc za ciosem – w tym wypadku popularnością – Muzeum stworzyło własną tablicę na Pintrest – znanym i popularnym portalu publikującym zdjęcia. Również melomani powinni być usatysfakcjonowani, ponieważ po wpisaniu w wyszukiwarce „free music archive” zostaniemy przekierowani na zbiory muzyczne każdego gatunku, a wszystko na licencji Creative Commons. A w dodatku jest i radio internetowe – jango.com, twórcy twierdza, że jest tam wszystko od Johnego Scofielda przez Taylor Swift do Bacha.

Obecnie w bardziej cywilizowany sposób traktuje się prawa twórców niż na początku działania przestrzeni internetowych, serwisy takie jak Spotify czy YouTube próbują dojść do porozumienia z artystami i zadowolić odbiorców.

Trudnym polem są filmy, których producenci walczą zawzięcie o ograniczanie prawa do bezpłatnego udostępniania ich filmów. Producenci sami próbują wykorzystać internet do pozyskania widza, w miejsce prześladowania go. Wielu producentów przedstawia w sieci tytuły, które zeszły z afiszy i są w sprzedaży na dvd. Wirtualna Sala Kinowa to platforma powstała do ściągania filmów legalnie i za darmo

Twórcy portalu Humble Bundle zaufali hojności klientów i zaoferowali dostępne na ich stronie gry, książki, lub komiksy po naprawdę niskich cenach – jak sami głoszą „co łaska”. Portal funkcjonuje, bo traktuje internautów poważnie, a ci kupują szczerze wyceniając produkty. W podobny sposób działa polska platforma BookRage, specjalizująca się w sprzedaży książek elektronicznych, znaleźć tam można zbiory po 4-5 e-booków, użytkownicy mają 2 tygodnie na zakupu ofiarując „co łaska”. W dodatku to użytkownik decyduje w jakich proporcjach zostaną rozdysponowane pieniądze: na portal, dla autora czy dla organizacji pożytku publicznego. I o to chodzi – żeby kultura była faktycznie ogólnodostępna, ale też by interesy internautów i twórców były zaspokojone. Jak widać – da się.

Projekt POIG.01.04.00-30-196/12

Tytuł projektu: Zbudowanie prototypu innowacyjnego systemu rekomendacji zgodnych ze stylami użytkowników: FireStyle

Nr umowy: POIG.01.04.00-30-196/12-00

Wartość projektu: 14.949.474,00 zł

Udział Unii Europejskiej: 7.879.581,50 zł

Okres realizacji: 2013.01-2014.10

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki

 

Wyniki badań

  • Zbiory rozmyte

    W przyszłości tu będziemy publikowali wyniki badań związanych z tymi zbiorami.

  • Eksploracja danych

    Filarem badań w projekcie jest rozbudowa algorytmów związanych z eksploracją danych i tu również pojawią się wyniki badań.

  • Funkcja podobieństwa

    Budowa reguł związanych z istnieniem pojęcia stylu będzie wymagała zbudowania funkcji podobieństwa obiektów i stylów.