Moda na zdrowie i ekologię nie mija. Jednym z jej aspektów jest to, że coraz częściej chcemy zostawić samochód i przesiąść się na rower. Z oczywistym przyklaśnięciem temu pomysłowi przez producentów rowerów, którzy już szacują, że 2014 roku w Polsce sprzedanych zostanie około 1,2 mln jednośladów.
Rynek rowerów w naszym kraju rozrasta się ku naszemu zdrowiu i lepszemu samopoczuciu w tempie 15% rocznie. Zainteresowaniu rowerami wynika z chęci zmiany stylu życia na bardziej zdrowy. Poza tym faktycznie przybywa ścieżek rowerowych w miastach, więc rower jest alternatywą dla samochodu. Szczególnie w dużych miastach gdzie miejsc parkingowych nie przybywa, a opłaty za parkingi są coraz wyższe poruszanie się rowerem jest tanim i dobrym rozwiązaniem. A tymczasem nie tylko ścieżki rowerowe ale tez stojaki na rowery pojawiają się w coraz większej ilości. Warszawskie trasy rowerowe przekraczają długość 360 km, we Wrocławiu mają ponad 200 km, a w Krakowie prawie 150 km.
Ścieżki rowerowe mają także mniejsze miasta: Piła, Suwałki, Radom, Słupsk czy Grudziądz, pięknie dostosowane do ruchu jednośladów jest turystyczne Świnoujście. Zainteresowaniu rowerami sprzyja także organizacja imprez rowerowych, niemal co tydzień w Polsce odbywają się wy ścigi lub maratony rowerowe, co motywuje rowerzystów do sprawdzenia swoich możliwości. Rowery nie są tanie, średnia cena to około 1.000 zł, ale to efekt coraz większej popularności tego sprzętu i przez to doceniania przez użytkowników rowerów dobrej jakości, którzy wiedzą, że opłacalne jest kupienie sprzętu droższego, a za to dobrego, zamiast popularnych w latach 90tych rowerów z hipermarketów. Różnorodność modeli, kolorów i wzorów wręcz oszałamia, zarówno dla miejskich użytkowników, jak i wytrawnych krosowców znajdzie się wiele propozycji. Latem i wiosną jest to szczególnie miły sposób poruszania się wśród pięknych widoków. Pamiętać trzeba koniecznie o zaopatrzeniu się w odblaski i można dobywać zarówno leśne wzgórza jak i deptaki miast.